CANLI YAYINA KONUK OLDUK...

CİHAN DARICI

    Her sabah radyoda dinlediğimiz "Günün İçinden" programının bizlere nasıl ulaştığını biliyor musunuz?

1 PROGRAM TOPLANTISI
    İstanbul Radyosu prodüktörlerinden Alâettin Bahçekapı, Suzan Sesar, Feyza önder ve Hüseyin Başusta "Günün İçinden" programının son hazırlıklarını yapıyorlar.

2 CANLI YAYIN BAŞLADI
    "Günün İçinden" programının başlamasıyla birlikte ekibin tamamı iş başına geçer.. Nöbetçi teknisyen Erkin Süer ve Suzan Sesar yayın akışında olabilecek herhangi bir aksilik için yedek bantı ve plağı hazırlıyorlar. Aynı anda başka bir odada konuşmacıların metinleri incelenip son şekline getiriliyor.

3 YAPIMCILAR SAKİN AMA KONUKLAR HEYECANLI
     Nöbetçi spiker Oya Yaylalımın sorularını yanıtlayan, İstanbul Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Doğan önce heyecanlandığını ama bu heyecanının çabuk geçtiğini söylerken, "Aslında ben bu tür konuşmalara alışkınım. Ama mikrofon bana, sanki tüm dinleyiciler karşımdaymış gibi göründü" diyor.

4 "ZAFER BİZİM"
     "Günün İçinden" programının mimarları Suzan Sesar, Erkin Süer, Feyza Önder, Hüseyin Başusta, Yusuf Ziya Özkan, Oya Yaylalı ve Alâettin Bahçekapı yayının bitmesinden hemen sonra bir "Günün İçinden "i daha başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorlar...

    İstanbul Radyosu'ndan Alâettin Bahçekapılı, Suzan Sesar, Hüseyin Başusta ve Feyza önderin hazırladığı "Günün İçinden" programı Salı ve Perşembe günleri yayınlanıyor.

    Yeni bir günün sabahında evlere, işyerlerine, şehirlerarası yolculuk eden otobüslere kısaca; saat 7.40,radyosunu açan herkese adeta arkadaş olan bir program vardır. Radyodan canlı olarak yayınlanan bu programda, günlük yaşamla ilgili yararlı bilgiler, çeşitli müzik türlerinden parçalar, hava ve yol durumu, sanat olayları ile ilgili açıklamalar yer alır. "Günün İçinden" adlı bu program salı ve perşembe günleri İstanbul Radyosu'nca hazırlanır. Geçtiğimiz hafta içinde bu programın mikrofona gelinceye dek geçirdiği aşamayı sizlere aktarmak üzere saat tam 07.00'de oradaydık.
     Programın yapımcıları, Alâettin Bahçekapı, Suzan Sesar, Hüseyin Başusta ve Feyza önder saat 07.00'de İstanbul Radyosu'na gelirler. Şimdi, saat 10.00'a dek sürecek olan "zamanla yarış"ın ilk etabı başlamak üzeredir. 40 dakika içerisinde programa katılacak konuklar hazırlanacak, metinler tekrar gözden geçirilerek ve yayın akışı baştan sona kontrol edilecektir. Tüm bu işlemlerin sonunda tam 07.40fta yayına girerler. 09.00'a kadar sürecek olan ilk bölüm 1 dakika bile sarkmamalıdır. Çünkü saat tam 09.00fda Ankara Radyosu yayını keserek haberleri vermeye başlar. Bu nedenle dakika dakika hazırlanan program akışında hiçbir aksama . olmamalıdır. Saat dokuz haberlerine kadar süren ilk bölüm sonunda programın yapımcıları soluk almaya bile fırsat bulamadan ikinci bölümün son hazırlıklarını yapmaya başlarlar.
     Program boyunca Suzan Sesar ve Feyza önder stüdyoda program akışını düzenlerken Alâettin Bahçekapı ve Hüseyin Başusta da diğer bir odada (programa katılan konuklarla ilgilenirler. Saat 10.00 haberlerine kadar süren bu zorlu yarışın sonunda yapımcılar derin bir "ooh" çekmeye bile fırsat bulamadan toplantı odasının yolunu tutarlar. Şimdi, yeni bir "Günün İçinden" hazırlamak üzere çalışmalara başlamak zorundadırlar. Programın yayınlanacağı günün bir özelliği varsa akış o günün önemine göre düzenlenir. Programda yer alacak konu ve bu konuyla ilgili konuklar belirlenir. Ayrıca dinleyici tarafından en çok beğenilen parçalar arasında o hafta için 70 tane seçilir. Yapımcılar her programa 35 tane parçayla katılırlar. Bu parçalar belli bir sıraya göre montajlanır. Artık yeni bir "Günün İçinden*' yayına hazırdır. Her şey bitmiştir, ama, yapımcılar için yine dinlenmek yoktur. Çünkü hazırlanacak o kadar çok "Günün İçinden" vardır ki.

 

Kaynak : TELEMAGAZİN / 24 Aralık 1984

Önceki YazıAna Sayfa