Trabzon Kültür Sanat Yıllığı

 

Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneği, "Trabzon'87" adıyla bir "Kültür-Sanat Yıllığı" çıkardı. İ.Günday Kayaoğlu, Dr. Mustafa Duman ve Alaettin Bahçekapılı tarafından hazırlanan yıllık, gerek baskısıyla, gerek muhtevasıyla, sabırlı ve uzun bir çalışmanın güzel bir ürünü. Folklorundan mimarisine, Karadeniz fıkralarından Trabzon'da yayınlanmış dergilerin indeksine kadar Trabzon'la ilgili hemen her şeyin bulunduğu yıllığın, diğer şehirler için de örnek olabilecek çok başarılı bir çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kitapta, Trabzon'la ilgili olarak yazılmış şiir ve hikâyelerin yanısıra, Trabzon'lu şair ve yazarların eserlerine de yer veriliyor. Kısa bir tanıtma yazısının çerçevesine sığmayacak kadar zengin bir muhtevaya sahip olan "Trabzon'87 Kültür ve Sanat Yıllığı"ndan okuyucularımız için bir fıkra seçtik:

Erzurumlu öğrencisini sözlüye kaldıran Karadenizli öğretmen, ilk soruyu sorar:

—"Pakmak" fıilinun çekimumi yap pakayım.

Öğrenci atılır:

—Bakirem, bakirsen, bakir..

Kendini tutamayan öğretmen araya girer:

—Diluni eşek arisi soksun senun. Güzelum Türkçe'yi berbat ettun. Pari toğrisini öğren de otur yeni­ne: Pakayirum, pakayisun, pakayi...

•Trabzon Kültür Sanat Yıllığı: (Hazırlayanlar: I.Günday Kayaoğlu, Dr. Mustafa Duman, Alaettin Bahçekapılı), Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Yayınları, İstanbul 1987.


 

Kaynak : TERCÜMAN gazetesi 15 Ocak 1988

Önceki YazıSonraki Yazı