Nasıl Bir Ataşehir İstiyoruz?

“NASIL BİR ATAŞEHİR İSTİYORUZ”

TOPLANTISININ RAPORU

 

Ataşehir Sakinleri Dayanışma Derneği ve Ataşehir Rotary  Kulübü`nün birlikte düzenlediği “Ataşehir Toplantıları”nın ilki 20 Mart  2004  Cumartesi günü, Emlak Bankası Sosyal Tesisleri`nde yapıldı. “Nasıl bir Ataşehir İstiyoruz?”konulu toplantıya yaklaşık 100 kişi katıldı. Ataşehir Magazin Dergisi`nin sponsorluğunu yaptığı toplantıyı, Ataşehir Sakinleri Dayanışma Derneği Başkanı Alâettin Bahçekapılı yönetti. Toplantı divanında Ataşehir Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Çicek ve raportör olarak Zeki Kar görev aldı. Seçim öncesine denk düştüğü için, toplantıya Kadıköy belediye başkan adayları ile muhtar adayları da katıldı.

 

Toplantıda ilk sözü  Ataşehir Rotary  Kulübü Başkanı Mehmet Çiçek aldı. Çiçek, “Biz Ataşehir Sakinleri Dayanışma Derneği ile birlikte böyle bir toplantıyı organize ederken, bütün amacımız  endişelerden, kaygılardan uzak bir mekânı nasıl yaratabiliriz? Daha güzel yaşanabilir bir mekânı yaratmak için neler yapabiliriz?  Bunları sizinle konuşmaya, paylaşmaya geldik. Söz sizlerde olacak, biz sadece, size yaptığımız projeleri anlatacağız.” dedi.

 

Toplantının uzun açış konuşmasını ise Ataşehir Sakinleri Derneği Başkanı Alâettin Bahçekapılı yaptı.  Derneğin,  “Nasıl Bir Ataşehir?” düşlediğini irdeleyen Bahçekapılı, toplantıya katılanlardan bu konudaki görüş ve önerilerini paylaşmalarını istedi. Ataşehir`de yaşamanın bir ayrıcalık olduğuna dikkat çeken Alâettin Bahçekapılı, “bu nedenle de, yerel yöneticilerden,  yatırımcılara, planlı bir kentleşmeyi çıkarlarına uygun görmeyenlerden, kentin içinde ve çevresindeki varsıllığı pazarlamak isteyenlere kadar herkesin gözü Ataşehir`in  üstünde” dedi. Bahçekapılı daha sonra şunları söyledi:”İmar planlarında park ve yeşil alan olarak tasarlanan alanlarda, kondu tarzı yapılaşma ile Ataşehir`in belirli oranda ihtiyaca yanıt verecek altyapı kapasitesini kullanmaya yönelik eklemlenmiş yapılaşmaların yerel yönetim organlarınca teşvik edilmesinin önlenmesi gerekir. Ataşehir`e yük ve sorun getirerek planlı kenti kapasitesinin kaldıramayacağı büyüklükte ve yoğunlukta binalar yapılması sorunları artıracaktır. Başlangıçta yeşil alan, park, sosyal tesis, çiçek serası, spor tesisi olarak planlanan arazilerin, plan tadilatları yapılarak, Ataşehir projesinin tasarım ilkelerine aykırı olarak yapılaşmaya açılması engellenmelidir. Ataşehir`in ve Ataşehirlinin çıkarı çevredeki yeşil alanların plan ilkelerine uygun olarak aynen korunmasındadır.   Bu haksız, emeksiz isteklerin geri çevrilmesi/geriletilmesi gerekir. Bunu da, başkaları değil, Ataşehirliler yapmalı/yapabilir.”

 

 Toplantıyı, Ataşehirlileri dinlemek ve görüşlerini almak amacıyla düzenlenlediklerini vurgulayan Alâettin Bahçekapılı, “Gelecek günler daha büyük sorunlar yüklü, sahip çıkmazsak, var olan sorunlar da çözümsüz kalacak.  Bu nedenle, çok kullanılmış, ancak doğru bir sözü yineliyoruz: ÇareSİZsiniz. “Sen yoksan bir eksiğiz” STK`larının ünlü sloganıdır. Biz, “SİZ YOKSANIZ ÇOK EKSİĞİZ” diyoruz.” sözleriyle Ataşehirlileri sorunlarına sahip çıkmaya çağırdı.

 

 

Toplantıda daha sonra Ataşehir sakinlerine söz verildi:

Kıvanç Eray; Ataşehir`de en büyük sorunun yol ve trafik olduğunu belirterek, sorunun defalarca Kadıköy Belediyesi`ne iletildiğini ancak çözülmediğini söyledi. Eray, 10 yıllık Ataşehirli olarak, en büyük eksikliği biraraya gelememek, örgütlenip, sorunlara sahip çıkmamak olarak tanımladı.

 

Turgut Tüfekçi; sorunu, sahipsizlik olarak ortaya koydu. Sosyal tesisli olarak satılan konutların, sosyal tesislerinin ve  tüm spor alanlarının geri alınması gerektiğini belirten Tüfekçi,  Alkent`te benzer bir olay yaşandığını ve Alarko`nun sosyal tesisleri Alkentlilere geri vermek zorunda kaldığını söyledi. Tüfekçi, “Biz de GYO`ya karşı aynısını yapmalıyız. Özellikle elimizi çabuk tutmalıyız. Zira bir süre sonra bu kuruluşu da bulamayacağız. Birinicisi havuz, sosyal tesis, spor sahaları. Öncelikle bunlara sahip çıkıp işletme maliyeti karşılığı kullanmamamızı sağlamamız lazım. İkinci husus: Meriç Caddesi aslında yürüyüş yoludur. Burası sadece toplu ulaşım vasıtaları girecek şekilde planlanmıştır.  Fakat çeşitli nedenlerle projede yapılan değişiklikten dolayı bugünkü duruma gelinmiştir. Bugün yapılacak tek şey var. Meriç Caddesi tümüyle tek yöne çevrilebilir.” diye konuştu, Toplu ulaşım sorununa da değinen Turgut Tüfekçi,  Ataşehir -Taksim, Ataşehir-Üsküdar, Ataşehir-Kadıköy, Ataşehir-Bostancı hatlarında çalışacak 7 kişilik sarı  dolmuşlarla, etkili bir ulaşım imkanın sağlanabileceğini söyledi.

 

Ayrıca Turgut Tüfekçi, Ataşehirliler arasında iletişimi geliştirmek için bir mail ağı oluşturulmasını önerdi ve bu işe gönüllü oldu. Toplantıya katılanların mail adreslerini alan Tüfekçi, atasehirliler2004@yahoogroups.com`un ilk adımını da toplantıda atmış oldu.

 

Doğan Yılmaz da en büyük sorunun trafik  olduğunu belirterek, “dönel kavşakta, taksiler usulsüz olarak bekleme yapıyor. Polis karışmıyor. Ataşehir`in sahibi yok. Örgütlenme sürmeli  ve bu toplantıların devamı gelmeli.“ dedi.

 

 

Daha sonra, toplantıdan erken ayrılması gereken  ve söz isteyen AKP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Ümit Özerol kısa bir konuşma yaptı. Ataşehirlilerin  ev alırken böyle bir yoğunlukla karşılaşacaklarını bilmediğini belirten Özerol, “Ataşehir böyle bir duruma getirilmiş, bu trafik  yoğunluğu Ataşehir`in içine sokulmuş. İkincisi   dünya şehircilik anlayışına uygun yeşil alanlar ayrımlı Ataşehir`de. Fakat daha sonra ayrılan yeşil alanların üstüne birtakım kulübeler yapılarak kullandırılmış. Yeşil alanların kullanılması artık gelişmemişliğin kriteridir dünyada. Onun için Ataşehir`e çok özür dileyerek söylüyorum. Artık Ataşehir`e gelişmiş yerleşim bölgesi olarak bakamazsınız.“ diye konuştu. Sorunlarda herkesin payı olduğunu vurgulayan Ümit Özerol, “bazı işleri yapmak için belediye başkanı olmaya gerek yok. Katıldığım bir toplantıda Bostancı hattı ile ilgili isteğinizi dikkate alarak,  Bostancı`ya otobüs seferlerini başlattık.” dedi. ve Baraj yolunun kapatılması  için de başkan olmaya gerek olmadığını, kapatılabileceğini söyledi. Bu arada söz alan, Ataşehir Sakinleri Dayanışma Derneği Başkanı  Alâettin Bahçekapılı, AKP adayı Özerol`a “Siz  1994 yılından bu yana büyükşehirde görev yapıyorsunuz. Biz de 1994`ten bugüne çeşitli kanallarla Ataşehir-Bostancı hattına otobüs konulmasını istiyoruz. Siz yetkili bir bürokrat olarak, 10 yılda yapmadığınızı  siyasal kimliğinizle yaptınız. Bu yüzden hattın açılmasının keyfini yaşayamadık” dedi. Tekrar söz alan Özerol da “Tüm İstanbul`un sorunları önüme gelmiştir. Hayret ediyorum ki siz bana nasıl ulaşamadınız? dedi.

 

Ümit Özerol`un ayrılmasından sonra, Ataşehir sakinlerinin konuşmalarıyla toplantı devam etti. Rıza Neptün; on senedir  Ataşehir`de oturduğunu belirterek, “ancak Ataşehir Sakinleri Derneği ve faaliyetleri hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bunda benim kadar, derneğin de hatası var.  Ataşehir`in bir eksiği var: sorunları çözmek için ortak  platform yok. Benim ricam, faaliyetlerinizi herkese duyaracak şekilde geliştirin.” diye konuştu.

 

Dernek Başkanı Bahçekapılı, derneğin iletişim eksikliği konusunda getirilen eleştirileri şöyle yanıtladı: “Dernek faaliyetlerinin yeterince duyurulamadığı konusunda haklısınız. Bundan sonra bu eksiklikleri gidermek için çalışacağız. Şu anda yapılmakta olan bir web sitemiz var. ataşehirdernegi.org en geç bir hafta içinde faaliyete geçecek. Yine “Ataşehir Mektubu” diye bir yayın yakında elinize geçecek. Ayrıca Ataşehir Magazin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da derneğimizin haberlerine sayfalarında yer vermeye devam edecek.”

 

Ayten Göçmen; Emlak Bankası tarafından kendilerine sunulan  projeyle,  bugün gelinen nokta arasında çok büyük farklar olduğunu vurgulayarak  “Akbabalar rant paylaşımına üşüştüler.” dedi. Projede olmayan yolların açıldığını, sosyal-kültürel alan olarak gösterilen yere camii yapılmaya kalkışıldığını, Ataşehir`in sınırına yapılan villaların yolları mahvettiğini ve Ataşehir`in altyapısının kullanıldığını belirten Ayten Göçmen,  Family Cafe`nin de belediye başkanı Selami Öztürk`ün kardeşinin olduğunu  ileri sürdü.

 

Tamer Gürsoytrak; çözüm önerisi olmayan şikayetlerin  kabul edilemeyeceğini ifade etti ve “İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. Burada konuşan sakinler birçok hususu birbirine karıştırıyorlar. Ataşehir dünyanın en güzel yerleşim yerlerinden biri olduğu için ödül almadı. Ataşehir  Kent İçinde Kent Yönetim Planı`yla Habitat Ödülü aldı. Fakat TBMM`de Uydukent Yasası onaylanmadığından yönetim planı uygulanamıyor.” diye konuştu. Bir kişinin değil, toplumun başarısının önemli olduğunu belirten Gürsoytrak, örgütlenmek ve sorunlara sahip çıkmak gerektiğini söyledi.

 

Köksal Baydere de örgütlenmenin önemini vurguladı ve insanları bir araya getirebilmek için büyük çaba sarf eden  Ataşehir Sakinleri  Dayanışma Derneği`nin geçen yıl ilgisizlikten kapanma durumuna  geldiğine dikkat çekti.  “Örgütlü olursak sesimizi daha iyi duyurabiliriz” diye konuşan Baydere, “Ataşehir`in kendi  kendi yerel yönetimini kurması gerektiğini” de söyledi.

 

 

Osman Biber; Ata Blokları`nın karşısındaki boş araziye yapılacağı söylenen 2800 konut hakkında GYO`dan bilgi istediğini, fakat kendisine bilgi verilmediğini belirten Biber,  “Yeni yapılacak  konutların kent planına uygun olup olmadığının takipçisi olmalıyız” dedi.

 

Esin Küken; trafik, yol, çevre konularındaki şikayetlere tamamen katıldığını belirterek, dernek yöneticilerinin öncü olmasını ve sorunlara hep birikte sahip çıkılmasını istedi. Küken ayrıca,  sohbet edebilecekleri ufak da olsa bir lokale ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Toplantıda eleştirileri yanıtlayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise  Ataşehirliyle sağlıklı bir iletişim kuramadıklerini belirterek, “önemli bilgilendirilme eksikliği olduğunu görüyorum.” dedi. Öztürk şöyle konuştu: “Burası bir uydukent olarak kurulmamış ama uydukent gibi satılmış. Daha binalar yapılmadan yollar kamuya terk edilmiş, sizlere yanlış bilgi verilmiş. Biz bunu on yıldır söylüyoruz.  Önce ne aldığımızı, nerede olduğumuzu iyice bilelim. Burası uydukent ise yolları kapatalım . Fakat değil, projenin başlangıcında sizin sahiplendiğiniz alanlar kamuya terk edilmiş. Bende şahsen Ataşehir`in uydukent olmasını isterdim. Zira insanlar çok büyük bedeller ödeyerek buradan mülk almışlar. Ataşehir kurulduğundan bu yana, tarafımızdan  hiçbir plan tadilatı yapılmadı, ilave yol yapılmadı. Fakat planda yer alan daha açılmamış üç yol var,  yarın birisi “bu yolun açılmasın istiyorum” diye başvurduğunda, biz bunu açmak zorundayız.  Afet Yönetimin alt tarafında, 20 yıldır süren Su kent kooperatifinin üç bin konutluk projesi, 1700 konuta çekildi. İlçe belediyeleri konut yapımına, kat ilavesine, yol geçip geçmeyeceğini karar verme yetkisine sahip değildir. Bunları belirleyen büyükşehir belediyeleridir. İlçe belediyeleri uygulayıcıdır.  Ancak 5000`lik planda tadilat yapılarak değişiklik yapılabilir. Zor olmakla birlikte bunu siz talep edebilirsiniz. Fakat, bugüne kadar sizler, “örgütlü olarak başvuruyoruz, siz de bizim yanımızda olun” demediniz. Talebi bölge halkı yapmalı. Biz gereken desteği vereceğiz. Biz Ataşehir`in sahipliğini yaptık. Gereken hizmetleri yerine getirdik. Ana arterler büyükşehire ait, fakat onlar yapmıyorsa bizim asfaltlamamızın ne sakıncası var. Biz Bağdat Caddesi`nde, Hasanpaşa`da da aynısını yaptık. Büyükşehir taşıma siteminde sınıfta kalmıştır. Her yerden otobüs istiyorlar. Biz  Emlak Bankası`ndan ortak alanları devraldığımızda Family Cafe ve çicekçi de vardı.  Bize bu konuda haksızlık yapılıyor. Bizimle hiçbir ilgisi yok. Biz  sadece fiskiyeli parktaki büfeye müsaade ettik. Oranın sulanması ve korunması için birini görevledirmemiz, maaş ödememiz  gerekiyordu. Onun için büfeye izin verdik. Fakat bizim iznimiz dışında genişlettiği alanı yıktırdık. Şu on yıl içinde belediyenin koydurmuş olduğu tek bir yer söyleyebilir misiniz? Şayet Ataşehirli toplu olarak başvurursa biz bunları yıktırabilirz. Kültür Merkezi`nin şu anda projesi hazır. Ancak sizin görüşleriniz alınarak revize edilebilir.  Tasdik edilen dini tesis alanı burası, fakat beş altı yıl önce Ataşehirlilerin isteği üzerine başka yere nakledilmek istendi, meclise teklif götürdük. Fakat çoğunluk biz de olmadığı için kabul edilmedi. Benim kişisel görüşüm Ataşehir?e bir dini tesis alanı lazım, ancak burası çok uygun değil. Çünkü kültür tesis alanı ile iç içe girmiş durumda. Başka bir yere kaldırılarak sadece ibadet için, cenazelerimizi kaldırmak için bir dini tesis olmalı. Emekevler mevcut üç yüze yakın konutu okulu olan bir yer. Orası Emlak Bankası tarafından yeşil alan olarak terk edilmiş. O insanları oradan söküp atamazsınız. İnsanlar kat karşılığı konut sahibi yapılacak.  O alanın %20?si iskana açılıyor. Geri kalan yeşil alan olarak kalacak. Biz bu şekilde bir çözüm düşündük ama Büyükşehir bizim önerimizi kabul etmedi. Daha iyi, gerçekçi bir öneriniz varsa tartışalım.”

 

 Uygulama Müdürlüğü binasının, Kültür Merkezi yapılıncaya kadar derneğe verilebilmesi için Ataşehir`in tek bir şapka altında toplanması gerekir. Dernek, Ataşehir`i tümüyle temsil etmeli. Yoksa yarın başkası çıkar “biz de Ataşehir`i temsil ediyoruz” der. Bizim yaptığımız kültür merkezlerini o bölgelerdeki gönüllüler kullanıyorlar. Siz de toplanın yaptığımız kültür merkezini size verelim. Ataşehir`in yanındaki villalar ise  yeni değil. Burası 70 konutluk bir saha. Herkesin ne kadar ev almaya hakkı varsa, bizim de  var.  Aslında planda olmasına rağmen Ataşehir`e yol açtırmadık. Arka sokağı kullanıyoruz. Ön tarafı yeşil alan olarak düzenledik. Migros`un arkasındaki alan Ataşehir`in terminal sahası . Eğer TYY, Ataşehir içinde ring hattı oluşturabilirse orayı terminal sahası yapalım. Bunu Ataşehirliler tartışsın. Altı iki kat otopark olsun, üstü terminal sahası olabilir, yeşil alan olabilir. Yeşil alan yapılan bir yer daha sonra değiştirilemez. Spor sahaları kimseye verilmemiştir. Güvenlik ve çevreye rahatsızlık verilmemesi için, akşam dokuzdan sonra kapatılmak üzere, anahtarları da ada yönetimlerine teslim edilmiştir.”

 

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk`ün konuşmasının ardından toplantı, SHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı F.Çiğdem Aydın`ın ve Atatürk Mahallesi muhtar adayları Necaettin İlme, Leyla Yeşim Şaylan ve Şerif Bakır`ın  konuşmalarıyla sona erdi.

 

Raportör : Ataşehir Sakinleri Dayanışma
Derneği G.Sekreteri
Zeki Kar

Ana SayfaYapıtlarıRadyo ProgramlarıÇevre SavaşımıHakkında